Alev Solak 1

Invisalign

Invisalign nedir?

Invisalign, kişiye özel olarak üretilmiş bir dizi şeffaf plaktan oluşan ağrısız ve diş teli gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir.

Mükemmel gülüşü yakalamak için ihtiyaç duyulan tüm diş hareketleri, ortodonti uzmanı tarafından, Clincheck 3D yazılımı kullanılarak tasarlanır. Bu sayede sanal tedavi planının sonucu ve süresi önceden hesaplanır.

Böylece olası en kısa hareketler ile mümkün olan en hızlı tedavi,benzersiz bir hassasiyet ile gerçekleşir.

Neden invisalign?

Kuşkusuz bu sistemin sağladığı temel avantaj estetiktir. Pratik olarak görünmezdir. Yemek yemek ve diş fırçalamak dışında tüm gün takılması gerekse de iş görüşmesi, toplantı veya düğün gibi özel günlerde dilediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Invisalign ile ortodontik tedavi olurken, geleneksel tel tedavisinin aksine, günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalmazsınız ve istediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz.

Plaklar dişlere çok hafif ve kontrollü kuvvetler uygular. Bu daha fazla rahatlık demektir bu yüzden neredeyse hiçbir şey hissetmezsiniz. Bu sistemin avantajlarından biri de diş teli ile ortodontik tedavi gören hastaya göre randevu süreleri daha kısadır ve randevular daha aralıklı olduğu için kontrole daha az gelinir.

Futbol, basketbol veya dövüş sanatları gibi birçok fiziksel temas veya travma olasılığı içeren aktiviteler için invisalign idealdir.

Invisalign Avantajları

 • Maksimum estetik
 • Çıkarılabilir
 • Ağrısız, dişlere hafif kuvvet uygular
 • Hasta için kullanımı kolay
 • Hijyenik
 • Yiyecek ve içeceklerde kısıtlama yok
 • Tedavi sonucunun önceden görselleştirilmesi
 • Tedavi süresinin önceden bilinmesi
 • Daha kısa kontrol süresi
 • Aralıklı randevular
 • Rahat klinik uygulamalar
 • Metal alerjisi olan hastalar için ideal
 • Temas sporları yapılabilir
 • Acil durum sayısının en aza indirilmesi

Invisalign

 • Şeffaf plaklar neredeyse görünmez
 • Pürüzsüz rahat plastik hizalayıcılar
 • Plaklar temizlik için kolayca çıkarılabilir
 • Ne istersen yiyebilirsin

Braketler

 • Braket ve teller görünür
 • Teller ağzınıza batabilir ve tahriş edebilir
 • Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı daha zahmetlidir
 • Birçok gıda kısıtlaması mevcuttur

Invisalign Tedavi Aşamaları Nelerdir?

1

İlk Muayene

İlk muayenenin ana hedefleri, sizi ortodontistin ofisine getiren bozukluk hakkında daha fazla bilgi edinmek, tedavi planlarını gözden geçirmek ve size soru sorma fırsatı vermek olacaktır.

2

Diş Kayıtları

Tedavinizin nasıl yapılacağını belirlemek için bazı fotoğraflar ve röntgenler alınır. Itero tarayıcı ile ağzınızın üç boyutlu bir görüntüsünü elde etmek için ağız içi tarama yapılır.

3

Sanal Tedavi Planı

Yeni gülüşünüzün 3D simülasyonu ile kişisel tedavi planınız oluşturulur. Bir sonraki adımda, şeffaf plaklar üretilecektir.

4

Tedavinin Başlaması

Şeffaf plaklarınızı günde yaklaşık 20 - 22 saat takmanız ve 7 ile 14 günde bir değiştirmeniz gerekecektir. Takipler 6 ile 8 haftada bir yapılmaktadır.

5

Mükemmel Gülüşler

Tedavinin sonunda, ön dişlerin arkasına bir koruyucu yerleştirilir ve her zaman hayal ettiğiniz mükemmel gülümsemeyi elde edersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Geçmişte ortodontik tedavi gördüm. Hala Invisalign tedavisi görebilir miyim?

Evet. Zamanla, dişlerin ortodontik tedaviden sonra eski pozisyonlarına geri dönmesi özellikle pekiştirme tedavisi tam yapılmadığında yaygın olduğunu gözlemlenmiştir. Bu olduğunda, Invisalign gülümsemeyi bir kez daha iyileştirmenin hızlı ve gizli bir yoludur.

Invisalign görünür mü?

Invisalign, şeffaf plaklardan oluştuğu için görünmezdir. Kısa mesafelerde bile algılanması çok mümkün değildir. Hasta çevresindeki kişilere söylemedikçe plaklar pek fark edilmez.

Invisalign ile sakız çiğnenebilir mi?

Invisalign takılıyken sakız çiğnemek pek iyi bir seçenek değildir, çünkü bu plaklarda hasara yol açabilir.

Invisalign ile sigara içilebilir mi?

İdeal olarak, eğer sigara içilecekse şeffaf plaklar çıkarılmalıdır. Şeffaf plaklarla sigara içilmesi tavsiye edilmez, çünkü plaklar lekelenebilir veya renk değiştirebilir.

Invisalign ile yiyip içebilir miyim?

Invisalign tedavisinde, geleneksel diş tellerinin aksine yiyecek ve içeceklerde kısıtlama olmaz.

Invisalign plakların bakımı ve temizliği nasıl yapılmalıdır?

Şeffaf plaklar günlük olarak diş macunu olmadan su altında yumuşak bir diş fırçası ile temizlenmelidir. Plakları temizlemek için asla sıcak su kullanılmamalı, çünkü bu plastiği deforme edebilir.

Invisalign şeffaf plaklar hangi maddeden yapılmıştır?

Invisalign şeffaf plaklar, SmartTrack adı verilen güvenli, güçlü ve esnek bir plastikten yapılmıştır.

Invisalign tedavisi ağrılı mıdır?

Invisalign plaklarına adaptasyon süreci, geleneksel diş tellerinin aksine daha kısa sürer.

Invisalign tedavisinde ağızda yara, acı ve sürtünmelere sebep olacak teller yoktur. Genellikle tedaviye ilk başladığında ve plaklar her değiştiğinde dişlerde baskı hissedilebilir. Bunun sebebi plakların dişleri doğru yerlerine hizaladıklarının göstergesidir.

Invisalign tedavisi için uygun muyum?

Invisalign, birçok ortodontik sorun için etkili bir tedavidir, bu nedenle tedavi için uygun olmanız yüksek olasılıklıdır.  Eğer sizin için uygun olabileceğini düşünüyorsanız, kliğinimizle iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Bazı hastalar ilk birkaç gün hafif bir pelteklik yaşarlar. Bu geçicidir bir durumdur ve plaklarınıza alıştığınızda geçecektir

Invisalign tedavisine nasıl başlayabilirim?

Görüşme ayarlamak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz

Kaplama, kron veya köprü gibi protetik diş tedavileri gördüm. Hala Invisalign tedavisi görebilir miyim?

Kaplama, kron veya köprüleriniz varsa Invisalign tedavisi görmek hala mümkündür. Geçmişte bu tarz diş tedavileri yaptırmışsanız ve Invisalign ile devam etmek istiyorsanız, daha detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf plağımı kırarsam ne olur?

Şeffaf plaklarınızı kırarsanız, hemen ortodonti uzmanınız ile iletişime geçmelisiniz. Onu yenisiyle veya sonraki plağınızla değiştirebiliriz.

Şeffaf plaklarımı istediğim zaman çıkarabilir miyim?

Evet. Ancak, plaklarınızı her gün en az 20 saat takmanızı öneririz. Genellikle şeffaf plaklar sadece temizlik, yeme ve içme amacıyla çıkarılır.